W domu, czy w gabinecie stomatologicznym? Co jeść po wybielaniu? O sposobach na piękny, biały uśmiech rozmawiamy z lek. stom. Pauliną Osińską-Chybińską z kliniki Bellastoma.

Każdy marzy o pięknych, białych zębach. Jak uzyskać taki efekt?

Nic prostszego, jak udać się do stomatologa. On zaproponuje różne metody wybielania w zależności od rodzaju przebarwień i potrzeb pacjenta. Przede wszystkim należy podkreślić ,że zabieg wybielania zębów z zastosowaniem profesjonalnych preparatów jest bezpieczny i nie powoduje żadnych znaczących zmian na powierzchni szkliwa. Przed wybielaniem pacjent powinien poddać się zabiegowi higienizacji. Wszystkie zęby muszą być wyleczone, a kolor uzupełnień stałych np. licówek czy koron planowany po wybielaniu. Pamiętajmy, że nie wybielają się plomby, po zabiegach wybielania będzie konieczna wymiana wypełnień przynajmniej w odcinku przednim. Przed zabiegiem ustalamy kolor wyjściowy zębów pacjenta.

Wybielanie można przeprowadzić w domu?

Zęby żywe mogą być wybielane w gabinecie, albo sposobem wybielania domowego. Preparaty s działają na powierzchnię szkliwa. Jeżeli pożądane jest bardzo szybkie wybielanie zębów, wtedy preferowaną metodą będzie wybielanie w gabinecie (1-2 wizyty). Lekarz chroni dziąsła koferdamem – specjalnym zabezpieczeniem gumowym, żeby nie uległy poparzeniu, a na zęby nakłada żel o wysokim stężeniu. Jedna wizyta trwa około godziny. Natomiast w metodzie domowej pacjent otrzymuje specjalne nakładki, które zakłada razem z żelem wybielającym na zęby, na około 2 godziny dziennie. Wybiela tak długo, aż efekt będzie go satysfakcjonował, oczywiście odbywając wizyty kontrolne w
gabinecie. W przypadku gdy zęby zaczną nadmiernie reagować zalecam stosowanie po wybielaniu żelu znoszącego nadwrażliwość zębów. Żel ten aplikuje się do nakładek na około 15 minut.

Czy można wybielić silnie przebarwione, albo sine zęby martwe?

Tak, na to też jest sposób. Polecam wtedy wybielanie wewnętrzne. Warunkiem jest prawidłowo wyleczony ząb. Preparat jest wprowadzany do komory zęba i jego zadaniem jest działanie na koronową część zębiny. Po drugiej wizycie uzyskujemy zwykle zamierzony efekt.

A co z żywymi zębami?

Bardzo dobrze i trwale wybielają się zęby jasno i ciemno-żółte (kolor związany z wiekiem), zęby przebarwione po lekach, a nawet te które mają białe powierzchowne przebarwienia szkliwa w wyniku fluorozy. Trwały efekt wybielania zębów dużym stopniu zależy od współpracy pacjenta z lekarzem. Konieczne są wizyty kontrolne, a także tzw. dieta biała (około 2 tyg.), żadne nie barwiące pokarmy takie jak: buraki, sok porzeczkowy, czy Cola.

Dodaj komentarz