Niezbyt równe jedynki, trwałe przebarwienia czy szpary między zębami powodują, że niechętnie się uśmiechasz? Jest na to sposób! O mało inwazyjnej estetyce w stomatologii rozmawiamy w lek. dent. Pauliną Osińską – Chybińską z toruńskiej kliniki Bellastoma.

Co to są licówki?
Licówki to bardzo cieńkie (0,1- 0,6mm) uzupełnienie porcelanowe. Umożliwiają zmianę kształtu zębów, ich wydłużenie, poszerzenie, ukrycie defektów budowy szkliwa, czy też zamaskowanie szczelin międzyzębowych. Dają również możliwość zmiany koloru i maskowania przebarwień.
Na czym polega założenie licówki?
Po odpowiednim przygotowaniu zębów lekarz przystępuje do pobrania wycisku, z którego w pracowni protetycznej odlewany jest model gipsowy, będący kopią zębów pacjenta. Czas wykonywania licówki to ok. 1 – 2 tygodnie – w tym okresie pacjent użytkuje licówki tymczasowe wykonane przez lekarza, które chronią oszlifowane zęby. Następnie gotowe licówki są cementowane na stałe na wcześniej przygotowane powierzchnie zębów.
Jakie są zalety licówek pełnoceramicznych?
Stosując licówki możemy diametralnie zmienić wygląd i estetykę uśmiechu. Dzięki najnowocześniejszej metodzie wykonywania licówek możemy stosować je zarówno na zębach przednich, jak i tylnych. Wbrew pozorom, pomimo swojej delikatności, mogą być z powodzeniem stosowane do podniesienia zgryzu. Dzięki swojej bardzo cienkiej strukturze licówki są w 100% naturalne. Po przyklejeniu do zębów dają wrażenie, że zawsze tak wyglądały i „nigdy nic nie było robione”.

Nowość stomatologii estetycznej
Chcesz poprawić swój uśmiech nie niszcząc sobie zębów? Wybierz licówki pełnoceramiczne. To najmniej inwazyjna metoda w stomatologii estetycznej. To piękne zęby na lata!
Przyjmuje się zasadę możliwie największej oszczędności tkanek zęba. Licówka jest bardzo często nakładana na ząb bez preparacji lub z minimalnym koniecznym opracowaniem. Zwiększa to trwałość licówki i zmniejsza dyskomfort funkcjonalny pacjenta. Licówki wyglądem przypominają „okruszek” porcelany. Przed przyklejeniem do zęba są bardzo kruche i nietrwałe, natomiast po zacementowaniu stają się integralną częścią zęba, przez co są – podobnie jak ząb – bardzo trwałe i odporne oraz bardzo estetyczne. W przypadku licówek obowiązuje zasada: im cieńsza, tym trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do innych uzupełnień protetycznych ingerencja w tkanki zęba jest praktycznie zerowa. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych preparatów barwiących nadając kolor, nie likwidują efektu przezierności, jednego z najważniejszych atutów licówki. Licówki pełnoceramiczne to niewielki zakres lub całkowity brak preparacji twardych tkanek zęba, wyjątkowa szczelność, duża odporność na ścieranie, fantastyczny efekt estetyczny i kompatybilność z tkankami przyzębia.

Dodaj komentarz