CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Dorosłe osoby z pewnością chociaż raz miały do czynienia z zabiegiem wyrwania ósemki. „Zęby mądrości” lubią się psuć i zajmują zbyt wiele miejsca w szczęce, przez co często najlepszym wyjściem jest ich całkowite pozbycie się. Ale ekstrakcja zębów to nie jedyny zabieg, jaki wykonywany jest przez chirurga stomatologa. Co jeszcze wchodzi w zakres usług tego specjalisty?

Chirurgia stomatologiczna – czym się zajmuje?

Chirurg stomatolog nieco różni się od zwykłego dentysty. Przede wszystkim ma dużo większe kompetencje zdobyte w wyniku zrobienia wielu specjalizacji, a także obszerniejszą wiedzę – zwłaszcza z zakresu chorób twarzoczaszki czy tkanek miękkich twarzy. Aby zostać chirurgiem stomatologiem trzeba ukończyć specjalizację: chirurgia stomatologiczna lub chirurgia szczękowo-twarzowa. Ponadto świetni chirurdzy najczęściej mają za sobą wiele lat doświadczenia.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się wykonywaniem poważniejszych zabiegów stomatologicznych, w czasie których wymagane jest podanie znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Oczywiście nie przy każdym zabiegu narkoza jest konieczna, jeśli jednak zabieg jest poważny, nad pacjentem oprócz chirurga musi czuwać zespół anestezjologów. Do zabiegów, które przeprowadzane są w ramach chirurgii stomatologicznej zaliczyć można:

  • ekstrakcję zębów;
  • dłutowanie zatrzymanych zębów;
  • zabiegi okołoimplantacyjne;
  • resekcje wierzchołków korzeni;
  • hemisekcje;
  • połączenia ustno-zatokowe i inne.

Na czym polegają wybrane zabiegi?

Zapewne zastanawiacie się, jak wyglądają poszczególne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej. O ile każdy wie, czym jest ekstrakcja i jak mniej więcej przebiega, są zabiegi, o których często słyszymy, ale rzadko wiemy, na czym tak naprawdę polegają.

Tak jest między innymi w przypadku hemisekcji. Zabieg ten może wydawać się skomplikowany, ponieważ polega na usunięciu jedynie części zęba. Zwykle mówimy tu o połowie zęba, bowiem usuwana jest część korony wraz z odpowiadającą jej częścią korzeni. Hemisekcja przeprowadzana jest najczęściej na przedtrzonowcach i trzonowcach. Wykonuje się ją najczęściej, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie prawidłowego leczenia jednego z korzeni zęba. Ponadto wskazaniem do jej przeprowadzenia jest także złamanie korzenia lub zęba, zmiany przy korzeniach zębów czy ubytki kości. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje odseparowania i usunięcie chorej części zęba, a pozostawienie zdrowej. Następnie dokonuje się w miejscu usuniętej części odbudowę protetyczną. 

Innym, dość popularnym zabiegiem wykonanym przez chirurgów stomatologów jest apikotomia, znana bardziej pod nazwą „resekcja zęba” czy „resekcja wierzchołków korzeni”. Zabieg ten wykonywany jest tak naprawdę wtedy, kiedy wszystkie inne metody leczenia zawiodą i stomatolog nie jest w stanie w inny sposób usunąć zmian zapalnych w okolicy wierzchołka korzenia zęba. Bardzo często przeprowadza się go w przypadku nieudanego leczenia kanałowego. Przebieg zabiegu niestety nie brzmi przyjemnie. Na początek nacina się śluzówkę w pobliżu korzenia, by następnie wyciąć okienko kostne za pomocą wiertarki kostnej lub dłuta stomatologicznego. Później odcina się wierzchołek korzenia, by w następnej kolejności wyrównać brzeg kości, oczyścić ubytek i wypełnić kanał korzeniowy od strony wierzchołka. Na samym końcu rana zostaje zszyta. 

Ile kosztują zabiegi chirurgii stomatologicznej?

Cena konkretnego zabiegu bardzo często zależy od stopnia jego zaawansowania, rodzaju znieczulenia itp. Jeśli chodzi o ekstrakcję ósemki, cena zaczyna się od 150 zł w górę. Zwykła konsultacja to koszt w granicach 100 zł. Najdroższe zabiegi, czyli usunięcie zatrzymanego zęba przy użyciu urządzeń piezoelektrycznych, resekcja wierzchołka korzeni czy augmentacja poekstrakcyjna to koszt ok. 500-600 zł. Najmniej będzie nas kosztować usunięcie zęba mlecznego (ok. 60 zł) czy leczenie suchego zębodołu przy pomocy ozonu (60 zł). 

Trzeba też brać pod uwagę, że zanim zdecydujemy się na jakiś zabieg, musimy wybrać się na konsultację. Wizyta często oprócz badania wewnątrz ustnego zakłada wykonanie zdjęcia RTG, dlatego też musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Ponadto często po zabiegu musimy wybrać się również na wizytę kontrolną czy zdjęcie szwów. 

Przewiń do góry