jest działem stomatologii zachowawczej zajmującym się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkoych.

Nieleczona próchnica, choroby przyzębia oraz inne schorzenia jamy ustnej mogą prowadzić do wnikania bakterii w głąb zęba, powodując jego ból, obumieranie, zmianę koloru czy osłabienie. Gdy proces ten nie zostanie w porę powstrzymany, zniszczony ząb musi zostać usunięty. Tak więc endodoncja jest często ostatnią deską ratunku, pozwalającą na zachowanie zniszczonego próchnicą zęba w jamie ustnej. Endodoncja polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych w chorym zębie oraz ich szczelnym wypełnieniu. Zabieg ten ma na celu zabicie bakterii i zahamowanie rozwoju choroby.

Parę lat wstecz mikroskop operacyjny w gabinecie stomatologicznym budził zaskoczenie. Dzisiaj uważany jest za podstawowe  wyposażenie dentysty, który zajmuje się leczeniem kanałowym Dzięki wykorzystywanym w naszym gabinecie mikroskopom endodontycznym Carl Zeiss wiele zębów, które dotychczas musiałyby być usunięte, można dziś uratować. Zapewniając uzyskanie powiększonego obrazu z dużą głębią, szerokim polem widzenia i bardzo dobrym oświetleniem badanego obszaru, mikroskop umożliwia obserwowanie detali niewidocznych gołym okiem. Posługiwanie się mikroskopem jest szczególnie pomocne w odnajdywaniu ujść kanałów oraz umiejscawianiu i usuwaniu złamanych narzędzi kanałowych.