IMPLANTOLOGIA – IMPLANTY STOMATOLOGICZNE

Obecnie stomatologia oferuje coraz więcej metod na uzupełnienie uzębienia. Już nie musimy żegnać się z pięknym uśmiechem, ponieważ w łatwy sposób możemy naprawić ewentualnie braki. Coraz popularniejsze są chociażby implanty stomatologiczne, które odgrywają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej. Czy warto się na to zdecydować? Jak wygląda wstawienie implantu zęba?

Czym jest implant stomatologiczny i na czym polega zabieg?

Implant jest w całości wykonany z przyjaznego dla organizmu tytanu, a wyglądem przypomina śrubkę. Wszczepia się go do kości żuchwy lub szczęki, dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się wcześniej ząb. Pełni dokładnie taką samą funkcję, jak naturalny korzeń. Na jego podstawie możliwe jest kompletne odbudowanie korony, przez co brak w uzębieniu jest zupełnie niewidoczny – każdy, kto nie ma pojęcia, że poddaliśmy się takiemu zabiegowi, nie zauważy żadnej różnicy. Taką metodę możemy stosować w pojedynczych przypadkach oraz kiedy potrzebujemy uzupełnić wszystkie zęby. Tytanowe implanty stomatologiczne spełniają wszystkie kwestie higieny, na dodatek posiadają niemal dożywotnią trwałość. Zyskujemy zatem pewność, że już nigdy nie będziemy musieli się wstydzić ubytku w zębach.

Zanim chirurg może przystąpić do zabiegu, pacjent musi zostać poddany kompleksowym badaniom. Trzeba zatem uczestniczyć w konsultacjach i diagnostyce radiologicznej, co pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie całej operacji. Sam zabieg jest bardzo prosty. Lekarz dokładnie odsłania dziąsło, by mieć swobodny dostęp, po czym wierci otwór w kości, co umożliwia wszczepienie implantu. Całość odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, chociaż w niektórych gabinetach, na życzenie pacjenta, może też zostać wykorzystane znieczulenie ogólne. 

Jak wygląda rekonwalescencja? O ile dziąsło goi się bardzo szybko, tak czas potrzebny do zrośnięcia korzenia tytanowego z kością może wynosić nawet 6 miesięcy. Oczywiście przychodzimy wówczas na regularne kontrole, dodatkowo mamy założoną koronę tymczasową. Kiedy stomatolog stwierdzi już, że implant został dobrze osadzony, można przejść do nałożenia korony porcelanowej, która zostaje już na stałe.

Ile kosztuje implant zęba? Całość, wraz z odbudową korony i zabiegiem, to koszt ok. 5 tysięcy złotych. 

Jakie są konsekwencje zignorowania braku zęba?

Czasem strach przed dentystą sprawia, że kiedy stracimy zęba, długo zwlekamy z umówieniem się na wizytę. Dotyczy to szczególnie osób, które zarejestrowały ubytek niewidoczny na pierwszy rzut oka, wobec tego wydaje się, że wcale nie trzeba temu przeciwdziałać. Tymczasem powikłania towarzyszące utracie zęba mogą być bardzo poważne, przez co później, zamiast jednego, prostego zabiegu, będziemy potrzebowali długotrwałego leczenia.

Z czasem zęby sąsiadujące z luką mogą zacząć się przechylać – dlatego im też może grozić wypadnięcie. Kolejne braki w uzębieniu są możliwe również dlatego, że w chwili, kiedy mamy ubytek, reszta zębów musi przejąć na siebie rolę tego, który uległ usunięciu. W związku z tym szybciej się ścierają. Pamiętajmy też, że to zjawisko pogłębia się, im większe powstają braki. Jedzenie zwykłego posiłku stanie się coraz bardziej uciążliwe.

To z kolei może prowadzić do problemów z trawieniem, ponieważ do przewodu pokarmowego będzie trafiało niedokładnie przeżute jedzenie. Kolejnymi konsekwencjami są problemy z wymową oraz tzw. atrofia kości, która prowadzi również do zmiany układu dziąseł. Może to nawet wpłynąć na nasze rysy twarzy. Nie da się też ukryć, że trudno swobodnie się uśmiechać, kiedy jesteśmy świadomi ubytku w uzębieniu.

Implant stomatologiczny – zalety

Wszczepienie implantu zęba wiąże się z wieloma korzyściami:

  • efekt uzupełnienia jest bardzo bliski naturalnemu, przez co nie tylko zadbamy o kwestię estetyczną, ale też zdrowotną. Implant, dokładnie tak jak prawdziwy ząb, pomaga w przeżuwaniu i utrzymaniu higieny jamy ustnej;
  • trwałość – jak już zostało wspomniane, implanty mogą nam posłużyć nawet przez całe życie. Nie ścierają się i nie ulegają uszkodzeniom;
  • powstrzymanie zaniku kostnego;
  • implant doskonale wpasowuje się do reszty uzębienia, na dodatek podczas zabiegu nie jest konieczne szlifowanie sąsiadujących zębów. Cały proces przebiega szybko i sprawnie, bez nieprzyjemnych powikłań.
Przewiń do góry