Jak najlepiej szczotkować zęby? To najczęściej zadawane pytanie w wielu gabinetach. Dentyści słyszą je codziennie dziesiątki razy. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, które pomoże Wam lepiej zadbać o higienę jamy ustnej, a przy okazji rozwieje także Wasze wątpliwości.

JAK WYBRAĆ DOBRĄ SZCZOTECZKĘ DO ZĘBÓW?

1. Zacznij od wyboru szczoteczki. Wybierz taką, która nie podrażni dziąseł i nie uszkodzi szkliwa. Raczej nie sięgaj po szczoteczki z twardym włosiem, te z miękkim i średniotwardym sprawdzą się znakomicie. Unikaj szczoteczek z naturalnym włosiem. Może i są „ekologiczne”, ale przy okazji stanowią niezłą pożywkę dla bakterii. Wybieraj te ze sztucznym włóknem. Kolejna istotna rzecz: główka szczoteczki – nie powinna być za duża i za mała. Jeśli możesz sięgnąć nią do wszystkich zębów, również tych z tyłu, jej rozmiar jest w sam raz.

JAK CZĘSTO WYMIENIAĆ SZCZOTECZKĘ DO ZĘBÓW?

2. Regularnie wymieniaj szczoteczkę. Statystyczny Polak robi to co trzy miesiące. To zdecydowanie zbyt rzadko. Z biegiem czasu włókna szczoteczki tracą elastyczność; stają się sztywne i ostre. Odkształcają się. To znak, że najwyższa pora na nową szczoteczkę. Jeśli tego nie zrobisz, narazisz dziąsła na bolesne uszkodzenia, a nawet infekcje. Warto też pamiętać, by wymienić szczoteczkę po przebytej chorobie, np. grypie.

JAKĄ PASTĘ DO ZĘBÓW WYBRAĆ?

3. Używaj past z fluorem lub z hydroksyapatytami (np.Biorepair). Hamują rozwój próchnicy i wzmacniają szkliwo. Pamiętaj: fluor jest substancją potrzebą, ale jednocześnie szkodliwą. Dlatego nie połykaj pasty zawierającej fluor! Bezpieczniejsze w użyciu, chociaż droższe, są pasty z hydroksyapatytem.

ILE PASTY DO ZĘBÓW STOSOWAĆ?

4. Nie nakładaj na szczoteczkę zbyt dużo pasty. Wystarczy „ziarenko grochu”. Nadmiar pasty to obfita piana, którą trzeba co chwila wypluwać. To zaś może znacząco skrócić czas szczotkowania zębów. Albo sprawi, że zaczniesz połykać pastę (pamiętaj o fluorze!).

CZY WYSTARCZY MYĆ SAME ZĘBY?

5. W myciu zębów nie chodzi tylko o zęby. Równie ważne są przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe i język. Im też trzeba poświęcić trochę czasu. Obok czasu istotnym czynnikiem pielęgnacji zębów jest technika szczotkowania.

JAK MYĆ ZĘBY?

6. Zacznij od metody obrotowo-wymiatającej (to tzw. metoda roll). To podstawa. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do zębów (włosiem skierowanym w stronę koron) i zacznij “wymiatać” od dziąseł ku koronom zębów, jednocześnie obracając główkę szczoteczki. “Wymiatanie” powtórz 4-6 razy dla każdej partii zębów. Zaleca się, aby w tej metodzie główka szczoteczki za każdym razem docierała do 3 sąsiadujących zębów.

7. Po szczotkowaniu metodą roll przejdź do metody Bassa. Ponownie ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni. Ale tym razem skieruj włosie w stronę kieszonek dziąsłowych. Wykonuj krótkie ruchy drgająco-wibrujące. Dzięki temu włosie dotrze do wnętrza kieszonek dziąsłowych, skutecznie oczyszczając je z płytki bakteryjnej i pozostałości pokarmowych.

8. Mycie zębów zakończ, szczotkując je poziomo i pionowo. Poziomo, czyli tradycyjnie: ustaw szczoteczkę prostopadle do powierzchni żujących zębów bocznych. Szczotkuj je wykonując poziome ruchy w tę i z powrotem (do przodu i do tyłu). Potem dodaj delikatne okrężne ruchy. Zalecana liczba powtórzeń przy każdej partii zębów: od 4 do 8.

Pionowo: włosie szczoteczki ustawione pionowo do powierzchni językowych przednich zębów. Ta metoda polega na wymiataniu resztek pokarmowych. Każdy łuk zębów szczotkujemy wykonując 5 powtórzeń.

JAK DŁUGO MYĆ ZĘBY?

9. Na każde mycie zębów przeznacz nie mniej niż 2 minuty. Jeśli Ci to pomoże szczotkuj je według planu, np. najpierw lewa górna ćwiartka, potem prawa, lewa dolna i na końcu prawa dolna. Ta metodyczność ułatwi pielęgnację zębów. Pamiętaj też, że zbyt agresywne szczotkowanie zębów wcale im nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić.

Szczotkuj zęby, nie szoruj! Inaczej zniszczysz szkliwo i odsłonisz szyjki zębowe.

10. Nie zapomnij o płukaniu jamy ustnej. Płyn do płukania to podwójna korzyść: świeży oddech i profilaktyka, która zapobiega powstawaniu płytki bakteryjnej. Płucz nie krócej niż pół minuty.

CZY SAMA SZCZOTECZKA WYSTARCZY?

11. Na rynku jest wiele produktów, które uzupełniają higienę jamy ustnej. Im też warto się przyjrzeć. Aby dobrze umyć zęby, warto jest stosować nitkę dentystyczną. Odwiedzając swojego dentystę, zapytaj także o szczoteczki do małych przestrzeni międzyzębowych oraz o irygatory. Te ostatnie polecane są zwłaszcza przy aparatach ortodontycznych i uzupełnieniach protetycznych.

12. Pamiętaj o kolejności – najpierw nić dentystyczna (każdy powinien jej używać!), potem pasta do zębów i mycie szczoteczką, na koniec płyn do płukania lub… nic. Jeśli po umyciu płuczesz zęby wodą, możesz wypłukać dobroczynne składniki pasty. Jeśli przeszkadza Ci posmak pasty, wypłucz zęby płynem. Jeśli nie – nie płucz w ogóle.

Mamy nadzieję, że to zestawienie rozwinęło wiele Twoich wątpliwości. Pamiętaj, że nasi dentyści i higienistki są do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiedzą na każde pytanie!

 

Attachment

  • jak najlepiej szczotkować zęby

Dodaj komentarz