ORTODONCJA – ORTODONTA

Wady zgryzu dotykają coraz większą liczbę osób. Niestety krzywe zęby wyglądają nieestetycznie i często przyczyniają się do pogorszenia naszej samooceny oraz samopoczucia. Czy istnieją jakieś sposoby, by przywrócić zębom piękny wygląd? Oczywiście! O proste zęby zadba ortodonta oraz odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny. 

Czym zajmuje się ortodoncja?

W przypadku dziedziny stomatologii, jaką jest ortodoncja, najczęściej brane są pod lupę wszelkie wady zgryzu. Nieprawidłowy zgryz to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Może on bowiem przyczyniać się do powstawania próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego czy do problemów z wymową. Nie możemy więc bagatelizować tego problemu. O zęby powinniśmy dbać od najmłodszych lat. Jeśli zauważymy wady zgryzu u swojego dziecka, jak najszybciej powinniśmy udać się do ortodonty dziecięcego, który dobierze odpowiedni aparat ruchomy. 

Jeśli chodzi o aparaty stałe, zwykle decydują się na nie już osoby dorosłe. Leczenie ortodontyczne ma na celu przywrócenie prostych i pięknych zębów, a także zlikwidowanie wszelkich wad zgryzu, zapobiegając tym samym powstawaniu wielu dolegliwości. Jakie problemy z uzębieniem są wskazaniem do leczenia ortodontycznego?

  • wysunięcie żuchwy, np. wysunięcie zębów dolnych za bardzo do przodu;
  • zgryz krzyżakowy;
  • zgryz otwarty;
  • występowanie szpar między zębami;
  • stłoczenie zębów.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne w żadnym wypadku nie kończy się na dwóch czy trzech wizytach. Zanim w ogóle założymy aparat ortodontyczny, musimy udać się na konsultację ortodontyczną. Lekarz nie tylko przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad oraz badanie, ale także wykona zdjęcia RTG oraz pobierze wycisk szczęki. W dalszej kolejności opracowuje się plan leczenia, dobiera aparat ruchomy lub stały oraz przeprowadza się wizyty kontrolne co ok. 4-6 tygodni. Leczenie przy pomocy aparatu stałego może trwać nawet 3 lata. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego zwykle następuje leczenie retencyjne, którego celem jest utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego. Musimy pamiętać, że każda wizyta kontrolna jest płatna, dlatego wyliczając koszty leczenia ortodontycznego, bierzmy pod uwagę nie tylko cenę samego aparatu, ale także wizyty kontrolne, demontaż aparatu czy leczenie retencyjne.

Jakie aparaty ortodontyczne mamy do wyboru?

Zanim powiemy sobie, jakie rodzaje aparatów ortodontycznych mamy do wyboru, warto w ogóle wspomnieć, na jakiej zasadzie one działają. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z aparatami stałymi, czy ruchomymi, wywierają one delikatny ucisk na zęby i szczęki, powodując ich przesuwanie.

Najpopularniejsze wśród dorosłych są aparaty stałe oraz ruchome, nakładkowe. Do wyboru mamy najprostsze i jednocześnie najtańsze aparaty metalowe, a także nieco droższe aparaty kryształkowe i lingwalne. Aparat metalowy na 1 łuk kosztuje ok. 2000 zł, z kolei aparat estetyczny to koszt od 3000 zł w górę. Jedną z nowocześniejszych metod jest leczenie za pomocą aparatów nakładkowych Invisalign. Ich koszt jest jednak spory, bo ceny kształtują się na poziomie ok. 15000 zł. Czym różnią się poszczególne aparaty?

W przypadku aparatów metalowych mamy do czynienia z zamkami, pierścieniami lub łukami, wykonanymi z metalu. Choć aparat ten jest najmniej estetyczny ze wszystkich, wciąż cieszy się największą popularnością.

Aparaty estetyczne mogą być wykonane z porcelany lub kryształu. Wówczas mają kolor zębów lub są całkowicie przezroczyste, dzięki czemu praktyczne ich nie widać. 

Aparaty lingwalne to świetna opcja dla tych, którzy wstydzą się nosić aparat. Zamki od aparatu klejone są bowiem od strony wewnętrznej, a nie zewnętrznej, przez co są niewidoczne. 

Najdroższym rozwiązaniem jest aparat nakładkowy Invisalign. Jest on przezroczysty, dlatego też pozwala na dyskretne leczenie wad zgryzu. Efekty leczenia mogą być widoczne już po 3 miesiącach. Co więcej, aparaty tego typu są ruchome, więc możemy je zdjąć, gdy tylko mamy taką potrzebę. 

Jak widać, sposobów na proste i piękne zęby mamy naprawdę sporo. Wszystko zależy tak naprawdę od zasobności naszego portfela oraz ewentualnych przeciwwskazań. Warto zatroszczyć się o proste zęby, by uniknąć problemów z próchnicą czy wad wymowy. 

Przewiń do góry