STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

W dzisiejszych czasach bardzo dużą wagę przykładamy do naszego wyglądu. Odpowiednia fryzura, ubranie, buty… Nie bez znaczenia jest również piękny i zadbany uśmiech. Nie każdy jednak może się pochwalić prostymi i białymi zębami. Na szczęście w tym pomóc nam może stomatologia estetyczna. Czym się zajmuje i jakie zabiegi się do niej zaliczają?

Czym się zajmuje stomatologia estetyczna?

Najprościej mówiąc celem stomatologii estetycznej jest zapewnienie pacjentom pięknego, białego uśmiechu. Specjaliści tej dziedziny robią wszystko, aby nasze zęby nie tylko były śnieżnobiałe, ale także proste. W związku z tym mamy tutaj do czynienia z przeróżnymi specjalizacjami, od zabiegów ortodontycznych i protetycznych, po zabiegi związane z wybielaniem zębów, niwelowaniem przerw między zębami czy zmianą kształtu zębów. 

Najpopularniejsze zabiegi stomatologii estetycznej

Oczywiście najchętniej wybierane przez wielu pacjentów jest wybielanie zębów. Bardzo często korzystamy z tego zabiegu przed ślubem czy jakąś inną, ważną uroczystością. Równie popularna jest protetyka, czyli licówki porcelanowe, mosty czy implanty, a także ortodoncja, która wiąże się z usuwaniem wad zgryzu i wszelkich nieprawidłowości zębów. Na czym dokładnie polegają poszczególne zabiegi?

Wybielanie zębów

Kto z nas nie chciałby mieć białych i lśniących zębów? W większości przypadków to właśnie one sprawiają, że częściej się uśmiechamy, a uśmiech jest przecież ozdobą człowieka. Na szczęście obecnie istnieje wiele sposobów na wybielanie zębów. Do wyboru mamy m.in. systemy nakładkowego wybielania zębów. Metoda ta jest jedną z najmniej inwazyjnych. Nakładki wybielające dostosowane są indywidualnie do każdego pacjenta i można stosować je samodzielnie w domu. Zanim jednak zgłosimy się na taki zabieg, musimy wcześniej poddać się usuwaniu kamienia nazębnego, zabezpieczeniu wszelkich ubytków oraz wymianie wypełnień, które są już nieszczelne. 

Jeśli chodzi o wybielanie zębów, cena może zależeć od tego, czy wykorzystujemy specjalną lampę BT COOL. Same nakładki na dwa łuki zębowe to koszt ok. 600 zł. Wybielanie zębów przy pomocy lampy BT COOL kosztuje ok. 1000 zł, z kolei wybielanie martwych zębów to ok. 60 zł za każdy ząb.

Protetyka stomatologiczna

Zdarza się, że nie jesteśmy zadowoleni z kształtu albo koloru swoich zębów, a zabiegi wybielające nic nie dają. Czasami niestety jest tak, że nasz naturalny kolor zębów jest po prostu żółty. Wówczas pozostają nam zabiegi z zakresu protetyki. Najpopularniejsze z nich są licówki porcelanowe. Te cienkie nakładki porcelanowe są naklejane na zęby, dzięki czemu zmieniają nie tylko ich kształt, ale także kolor. Z tego typu zabiegu często korzystają osoby, które mają problemy z uszkodzeniami szkliwa, nieregularny kształt zębów czy też liczne przebarwienia na zębach. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie jest to zabieg tani. Jedna licówka porcelanowa to koszt ok. 1000-1500 zł. 

Ortodoncja

Krzywe zęby to zmora wielu osób. Wpływają one często na naszą niską samoocenę i sprawiają, że rzadko się uśmiechamy. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie wady zgryzu mogą również przyczyniać się do powstawania poważnych problemów zdrowotnych. Próchnica czy kamień nazębny to tylko początek całej listy różnych dolegliwości. Z czasem mogą one przerodzić się w paradontozę oraz wady wymowy. Na szczęście dzięki zabiegom z zakresu ortodoncji możemy sprawić, że nasze zęby znów będą proste. 

Jeśli chodzi o zabiegi ortodontyczne, możemy skorzystaćz aparatów ruchomych oraz stałych. Aparaty ruchome polecane są najmłodszym pacjentom. Wówczas leczenie wad zgryzu może przynieść najlepsze efekty, jeśli tylko dzieci będą stosować się do zaleceń lekarza. Dorośli korzystają najczęściej z aparatów stałych. Do wyboru mamy aparaty metalowe, kryształkowe czy lingwalne. Nowością są nakładki Invisalign, które są praktycznie niewidoczne, więc pozwalają na dyskretnie leczenie wad zgryzu. Cena aparatu stałego może się wahać od 2000 zł (w przypadku aparatów metalowych) do nawet 15000 zł (w przypadku nakładek Invisalign).

Stomatologia estetyczna od lat pomaga pacjentom uporać się z kompleksami. Dzięki licznym zabiegom specjaliści przywracają nam piękny i zdrowy uśmiech.

Przewiń do góry