TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA 3D I RTG ZĘBÓW

Dawniej w przypadku bolącego zęba najczęściej padała decyzja o jego usunięciu. Był to najprostszy, a czasem nawet jedyny zabieg, który pozwalał na pozbycie się problemu. Dziś, przy obecnym rozwoju stomatologii, jako pacjenci mamy dostęp do kompleksowych badań i różnych metod leczenia, dzięki którym możemy cieszyć się pięknym uśmiechem bez większych przeszkód. Nieocenioną pomocą w diagnostyce jest m.in. tomografia komputerowa 3D oraz RTG zębów.

RTG zębów – na czym polega?

Promieniowanie rentgenowskie jest wykorzystywane w różnych dziedzinach medycyny już od wielu lat. Promienie X, którymi naświetlany jest nasz organizm, są mocniej pochłaniane przez kości, a słabiej przez narządy wewnętrzne. Dzięki temu precyzyjnie można określić stopień i przyczynę jakiegoś urazu czy choroby.

W zakresie stomatologii RTG zębów jest stosowane naprawdę często. Przy jego pomocy można wykryć nawet najmniejsze zmiany na uzębieniu, ponieważ zdjęcie rentgenowskie całkowicie odsłania łuki zębowe wraz z zatokami szczękowymi i stawami. Oczywiście RTG może dotyczyć tylko pojedynczego zęba, który jest powodem naszych dolegliwości.

RTG zębów można wykonać właściwie od ręki, dlatego często jest wykorzystywane w ramach badania kontrolnego, by upewnić się, że rzeczywiście stan naszej jamy ustnej nie wymaga żadnych interwencji. Przede wszystkim jednak zdjęcia rentgenowskie służą diagnostyce, ponieważ można w ten sposób wykryć wszelkie schorzenia, w tym próchnicę, już na wczesnym etapie. Dodatkowo dentysta zleca RTG zębów w chwili, kiedy planowane jest usunięcie zęba, leczenie kanałowe bądź założenie protezy. Zdarza się, że badanie jest również przeprowadzane, kiedy występuje podejrzenie torbieli i kamicy ślinianki. Jeśli ulegliśmy wypadkowi, w wyniku czego lekarz stwierdził także obrażenia twarzoczaszki, to też prawdopodobnie zostaniemy poddani takiej diagnostyce. 

Rodzaje zdjęć RTG:

  • zdjęcie pantomograficzne RTG zębów – zdjęcie panoramiczne, na którym widoczne jest całe uzębienie. Podczas jego wykonywania pacjent siedzi, a maszyna obraca się wokół jego głowy, dzięki czemu utrwala się też obraz szczęki, żuchwy, stawów i zatok. Pantomografia i zdjęcie pantomograficzne służy do wykrywania próchnicy bądź dodatkowych zębów (jak ósemki);
  • cefalometryczne RTG zębów – cefalometria jest wykonywana obowiązkowo, kiedy planujemy założenie aparatu. Na zdjęciu widoczne są kości, tkanki i zatoki przynosowe, dzięki czemu ortodonta może poprawnie określić poziom wady zgryzu i tym samym wybrać odpowiednią metodę korygowania;
  • punktowe RTG zębów – w tym przypadku zdjęcie obejmuje maksymalnie 4 zęby. Jest przy tym bardzo szczegółowe, co przydaje się szczególnie w ramach przygotowania przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.

Trzeba pamiętać, że RTG zębów, podobnie zresztą jak tomografia komputerowa, jest badaniem bezbolesnym. Nie trzeba się również obawiać o nieprzyjemne skutki wynikające z naświetlania promieniami X, ponieważ ich dawka jest tutaj tak znikoma, że nie wpływa negatywnie na nasz organizm.

Tomografia komputerowa 3D zębów

Równie często stosowanym badaniem z wykorzystaniem prześwietlenia jest oczywiście tomografia. W tym przypadku używa się stożkowej wiązki promieniowania, okrążającej głowę pacjenta. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełnego obrazu uzębienia bez konieczności nadmiernego stosowania promieniowania, a całe badanie trwa bardzo szybko. Tomografia komputerowa zęba umożliwia dentyście poprawne rozpoznanie choroby, ocenę stanu uzębienia, a przede wszystkim zaplanowanie ewentualnych zabiegów. Później znacznie łatwiej postawić właściwą diagnozę. Tomografię wykonuje się również w trakcie leczenia, by ocenić, jak przebiegają efekty. 

Czy potrzebujemy RTG zębów lub tomografii komputerowej?

Warto zaznaczyć, że zarówno RTG, jak i tomografia komputerowa zęba nie należą do badań bardzo drogich. Przykładowo za cefalometrię zapłacimy ok. 80 zł, zaś tomografia łuku zębowego nie powinna nas kosztować więcej niż 200 zł. Nawet jeśli nie planujemy żadnego poważnego zabiegu ani nie jesteśmy w trakcie leczenia, warto poprosić stomatologa o skierowanie. To właśnie wyniki z takich badań mogą zagwarantować nam pewność, że nasze zęby są zdrowe i mocne. Przy okazji możemy zapobiec rozwojowi ewentualnych chorób, które nieleczone mogłyby wiązać się z nieprzyjemnymi powikłaniami.

Przewiń do góry