Wybór odpowiedniego gabinetu dentystycznego wcale nie jest taki łatwy. Liczy się przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo i komfort. A także, co oczywiste, najwyższa jakość oferowanych usług. Musisz mieć pewność, że zajmie się Tobą doświadczony specjalista. Jak go znaleźć i rozpoznać?

Pierwsze źródło informacji to oczywiście Internet. Zaraz potem znajomi i rodzina (im ufamy najbardziej). Zaczniemy od Internetu.

JAK ZNALEŹĆ DOBRY GABINET DENTYSTYCZNY PRZEZ INTERNET

Zwracaj uwagę na komentarze pacjentów. Te w Internecie są z reguły bardzo stronnicze, a często nawet krzywdzące, jednak warto poświęcić kilka minut, żeby się z nimi zapoznać. Jeśli negatywne opinie przeważają, jest to sygnał, który powinien dać do myślenia. Jednak najlepsza strategia to odsiewanie – eliminujemy ekstrema, czyli pieśni pochwalne wynoszące pod niebiosa oraz komentarze, które nie zostawiają na dentyście suchej nitki. Skupiamy się na wpisach wyważonych i rzeczowo odnoszących się do umiejętności zawodowych lekarza. Jeśli tzw. podejście do pacjenta jest dla Ciebie ważne (a powinno), również zwracaj na to uwagę.

Jeśli „research” w Internecie nic nie da lub chcesz się upewnić co do słuszności wyboru, poproś znajomych, żeby polecili Ci dentystę, gabinet lub przychodnię. Ich rekomendacja są na wagę złota. Zaufaj nam.

Nasza rada: jeżeli na temat tego samego dentysty otrzymasz sprzeczne informacje; internet odradza, gdy tymczasem znajomi polecają – uwierz znajomym.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS WIZYTY W GABINECIE

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest… wizyta w gabinecie. Umów się na kontrolny przegląd uzębienia. To zwykle kosztuje mniej niż zabieg, a czasami wręcz tyle co nic. Taka wizyta to świetna okazja, żeby poznać dentystę, jego styl pracy, podejście do pacjenta (czy jest wyrozumiały, komunikatywny, czy chętnie odpowiada na Twoje pytania, czy udziela dodatkowych informacji, czy interesuje się ogólnym stanem Twojego zdrowia). Czy w przystępny sposób informuje o stanie twoich zębów (przede wszystkim które z nich wymagają leczenia). Przy okazji zobaczysz, jak wygląda jego gabinet i na jakim sprzęcie pracuje. Po wszystkim powinieneś odpowiedzieć na jedno pytanie: czy z czystym sercem poleciłbyś go swoim znajomym, przyjaciołom, członkom rodziny? Jeśli tak, gratulujemy, właśnie znalazłeś swojego dentystę!

Ważne jest również to, co dzieje się po zabiegu. Czy lekarz wyznaczył kolejną wizytę, czy dostałeś zalecenia od niego na piśmie, czy otrzymałeś przypomnienie o terminie wizyty. To wszystko wiele mówi o dentyście i przychodni, w której pracuje.

Wiele o przychodni lub klinice mówi to, w jaki sposób zostałeś potraktowany podczas rozmowy telefonicznej. Zadzwoń i zapytaj o wolne terminy, dowiedz się kto Cię przyjmie. Zapytaj o ceny i formy płatności (karta, gotówka). A potem odpowiedz sobie na kilka kluczowych kwestii. Czy osoby w recepcji były uprzejme i miłe. Czy cierpliwie i wyczerpująco odpowiadały na Twoje pytania. Czy były pomocne na każdym etapie rozmowy. Inaczej mówiąc, czy nie byłeś traktowany – jak to się czasami zdarza – jak zło konieczne. Jeśli byłeś zniechęcany lub zbywany w ten czy inny sposób („nie mamy terminów”, „lekarz jest na urlopie”, „proszę spróbować jutro” itp.), odpuść sobie i poszukaj inny gabinet/przychodnię.

Kolejny plus dla gabinetu dentystycznego, przychodni lub kliniki to możliwość zdalnej rejestracji. Jeśli na stronie internetowej jest formularz, który to umożliwia – to sygnał, że ludzie, którzy tam pracują, dbają o Twoją wygodę i szanują Twój czas. A to jeden z wyznaczników profesjonalizmu.

Podobnie rzecz się ma z informacjami na temat kontaktu telefonicznego. Jeżeli na stronie internetowej łatwo znajdziesz numer na komórkę (a nie tylko na telefon stacjonarny), to znak, że dentysta poważnie traktuje swoich pacjentów.

I jeszcze jedno na koniec. Korzystaj z usług przychodni, które oferują kompleksową opiekę stomatologiczną. Dentyści tak jak inni lekarze mają swoje specjalizacje. Są periodontolodzy (leczą choroby przyzębia), ortodonci (zajmują się wadami zgryzu), endodonci (leczą choroby miazgi i tkanek okołowierzchołkowych), pedodonci (specjalizują się w leczeniu uzębienie u dzieci) itd. Warto mieć ich “pod ręką” w jednej przychodni. To szczególnie ważne, jeśli szukasz sprawdzonego dentysty (lub dentystów) dla całej rodziny.

Attachment

  • jak wybrac gabinet dentystyczny

Dodaj komentarz